Vart köper jag | Partnerportal | eShop

Optisk 4K HDMI-förlängare (4K vid 300 m (K1, MM) / 10 km (K2, SM))


VE883
  • Förlänger HDMI-video, stereoljud, IR, RS-232-kontroll och Ethernet-signaler över fiberoptiska duplexkablar
  • Stödjer ultralångt överföringsavstånd upp till 10 km*
  • Stödjer förlustfri 4K-video upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 vid 60 Hz (4:2:0)
  • Stödjer USB 2.0, med en högsta överföringshastighet på 25 MB/s
4K
HDMI
ROHS
Weee
MSRP: Quote Upon Request

VE883 är en fiberbaserad förlängare designad för att förlänga okomprimerade 4K-signaler upp till 300 m (med VE883K1) eller 10 km (med VE883K2) över fiberoptiska duplexkablar. VE883 uppfyller specifikationerna för HDMI, inklusive 3D, Deep Color (upp till 12 bit) och signaleringshastigheter (upp till 10,2 Gb) för att säkerställa överlägsen videokvalitet. VE883 inkorporerar ATEN:s exklusiva FarSmooth-teknik, som förhindrar att signaler laggar och fryser genom att matcha utmatningshastigheten med inmatningshastigheten, och säkerställer att videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan, särskilt i långdistanstillämpningar där oavbrutna videoströmmar krävs. VE883 har en HDMI-ingång och -utgång, analog ljudingång och -utgång, USB 2.0, IR, RS-232-kontrollport och en Gigabit Ethernet-port. VE883 kan ta emot fiberoptiska kablar för punkt-till-punkt-förlängning genom att föra in SFP+-moduler i den optiska porten.

För att undvika klumpigt kablage garanterar VE883 en enkel och snabb lösning för optimal överföring av Ethernet-, IR-, HDMI-, RS-232- och USB-signaler upp till 10 km, via en uppsättning av fiberoptiska duplexkablar. VE883 är dessutom USB-transparent, vilket gör den kompatibel med många USB-enheter.

VE883 är framtagen i linje med de senaste trenderna för förlustfri förlängning av 4K-signaler. Den är perfekt för tillämpningar där störningsfria långdistansöverföringar är ett krav, t.ex. i trafikcentraler och moderna kontorsbyggnader.

Förpackningsinnehåll

  • 1x 4K HDMI optisk sändare VE883T
  • 1x 4K HDMI optisk mottagare VE883R
  • 2x Strömadapter 0AD6-1F05-26EG
  • 2x 3-polig kopplingsplint
  • 2x 5-polig kopplingsplint
  • 1x IR-mottagare 2XRT-0003G-1
  • 1x IR-sändare 2XRT-0004G
  • 1x USB-kabel LIN4-0413-010G
  • 2x HDMI LockPro 0X12-0017-700G
  • 2x SFP-modul 2X-C32-1G (K1) / 2X-C32-2G (K2)
  • 1x Bruksanvisning
  • Förlänger HDMI-video, stereoljud, IR, RS-232-kontroll och Ethernet-signaler över fiberoptiska duplexkablar
  • Använder fiberoptiska duplexkablar för att ansluta sändaren och mottagaren
  • Stödjer ultralångt överföringsavstånd upp till 10 km*
  • Kompatibel med HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP 2.2
  • Stödjer förlustfri 4K-video upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 vid 60 Hz (4:2:0)
  • FarSmooth – ATEN:s exklusiva FarSmooth-teknik förhindrar att signaler laggar och fryser genom att matcha utmatningshastigheten med inmatningshastigheten, och säkerställer att videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan, särskilt i långdistanstillämpningar där oavbrutna videoströmmar krävs.
  • Stödjer Gigabit Ethernet-kanal
  • Stödjer USB 2.0, med en högsta överföringshastighet på 25 MB/s
  • Dubbelriktad överföring av IR-signal – IR-överföring bearbetas en riktning i taget, från 30 kHz till 56 kHz
  • Har en seriell RS-232-port för anslutning av kringutrustning, t.ex. pekskärmar och streckkodsläsare
  • Stödjer batchuppgraderingar med verktyg för inbyggd programvara
  • Inbyggt 8 kV/15 kV ESD-skydd
  • Plug and play
  • Hotplugbar
  • Rackmonterbar
    *Notera:
    •  Det längsta överföringsavståndet kan variera beroende på fibertypen, bandbredd, kontaktskarv, förlust, modell, kromatisk dispersion, miljöfaktor och öglor.
    •  ATEN rekommenderar SFP+-moduler för långdistansöverföringar för att möjliggöra kompatibilitet med enkelmods- eller flermodsfibrer. Olika SFP+-moduler medföljer beroende på valt paket (VE883K1 eller VE883K2):
      •  VE883K1: 10 Gbps/300 m SFP+ duplex multimod sändtagare (2X-C32-1G)
      •  VE883K2: 10 Gbps/10 km SFP + duplex enkelmodsändtagare (2X-C32-2G)
    • ATEN rekommenderar användning av enkelmodsfibrer som överensstämmer med IEC 11801 (OS1, OS1a, OS2) och flermodsfibrer som överensstämmer med specifikationerna i IEC 11801 (OM3, OM4).
    • Enheten är en laserprodukt i klass 1. Den överensstämmer med säkerhetsreglerna i IEC/EN 60825-1, 21 CFR 1040.10 och 1040.11 med undantag för avvikelser enligt lasermeddelande nr 50, daterat 24 juni 2007.
FunctionVE883RVE883T
Videosignal in
GränssnittN/A1 x HDMI Typ A hona (svart)
ImpedansN/A100 Ώ
Max. AvståndN/AUpp till 5 m
Videosignal ut
Gränssnitt1 x HDMI Typ A hona (svart)N/A
Impedans100 ΏN/A
Max. AvståndUpp till 10 mN/A
Video
Max. Datahastighet10,2 Gbps (3,4 Gbps per lane)10,2 Gbps (3,4 Gbps per lane)
Max. Bildpunktsklocka340 MHz340 MHz
ÖverensstämmelseHDMI (3D, Deep Color, 4K)
Kompatibel med HDCP 2.2
HDMI (3D, Deep Color, 4K)
Kompatibel med HDCP 2.2
Max. Upplösning4096x2160/3840x2160 vid 60Hz (4:2:0);
4096x2160/3840x2160 vid 30Hz (4:4:4)
4096x2160/3840x2160 vid 60Hz (4:2:0);
4096x2160/3840x2160 vid 30Hz (4:4:4)
Max. Avstånd1 x SFP-modul (*observera)
VE883K1: upp till 300m (MM, OM3, svart)
VE883K2: upp till 10km (SM, blå)
1 x SFP-modul (*observera)
VE883K1: upp till 300m (MM, OM3, svart)
VE883K2: upp till 10km (SM, blå)
Ljud
IneffektN/A1 x Kopplingsplint, 5-polig (grön)
Uteffekt1 x Kopplingsplint, 5-polig (grön)N/A
Kontakter
Enhet till enhet1 x Dubbelriktad SFP (LC)1 x Dubbelriktad SFP (LC)
Uppgradera fast programvara1 x Micro-USB-B hona (svart)1 x Micro-USB-B hona (svart)
Effekt1 x Likströmsuttag med låsning1 x Likströmsuttag med låsning
Fiberoptik
Datahastighet10,3 Gbps10,3 Gbps
VåglängdVE883K1: 850 nm
VE883K2: 1 310 Nm
VE883K1: 850 nm
VE883K2: 1 310 Nm
FibertypVE883K1: Multimod (MM), OM3, LC duplex
VE883K2: Enkelmod (SM), LC duplex
VE883K1: Multimod (MM), OM3, LC duplex
VE883K2: Enkelmod (SM), LC duplex
Reglage
USB-kanal1 x USB-A hona (vit)1 x USB-B hona (vit)
RS-232-kanal1 x Kopplingsplint, 3-polig (grön)1 x Kopplingsplint, 3-polig (grön)
IR-kanal1 x Mini-stereouttag hona (svart);
30~56 KHz fullständig sändningsräckvidd
1 x Mini-stereouttag hona (svart);
30~56 KHz fullständig sändningsräckvidd
Ethernet-kanal1 x RJ45 hona1 x RJ45 hona
LED
Effekt1 (grön)1 (grön)
Länka1 (orange)1 (orange)
Videosignal ut1 (orange)N/A
StrömförbrukningDC5V:7,05W:33BTU
DC5V:6,77W:42BTU
DC5V:7,05W:33BTU
DC5V:6,77W:42BTU
Miljö
Drifttemperatur0-40°C0-40°C
Lagringstemperatur-20 - 60°C-20 - 60°C
Luftfuktighet0 - 80% RH, icke-kondenserande0 - 80% RH, icke-kondenserande
Fysiska egenskaper
HöljeMetallMetall
Vikt0,64 kg (1,41 lb)0,64 kg (1,41 lb)
Mått (L x B x H) med fäste16,94 x 14,69 x 3,00 cm
(6,67 x 5,78 x 1,18 tum)
16,94 x 14,69 x 3,00 cm
(6,67 x 5,78 x 1,18 tum)
Mått (L x B x H) utan fäste16,60 x 12,49 x 2,90 cm
(6,54 x 4,92 x 1,14 tum)
16,60 x 12,49 x 2,90 cm
(6,54 x 4,92 x 1,14 tum)
Förpackning5 st.5 st.
Notera1. Användningsavstånd är ungefärligt. Ett typiskt maximalt avstånd kan variera beroende på faktorer såsom fibertyp, bandbredd, kontaktskarv, förluster, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och öglor.
2. Du rekommenderas att använda enkelmodsfibrer som överensstämmer med specifikationerna i IEC 60793- 2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B; använd multimodsfibrer som överensstämmer med specifikationerna i IEC 11801 (OM3).
3. Enheten är en laserprodukt i klass 1. Den uppfyller säkerhetskraven i IEC-60825, FDA 21 CFR 1040.10 och FDA 21 CFR 1040.11.
1. Användningsavstånd är ungefärligt. Ett typiskt maximalt avstånd kan variera beroende på faktorer såsom fibertyp, bandbredd, kontaktskarv, förluster, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och öglor.
2. Du rekommenderas att använda enkelmodsfibrer som överensstämmer med specifikationerna i IEC 60793- 2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B; använd multimodsfibrer som överensstämmer med specifikationerna i IEC 11801 (OM3).
3. Enheten är en laserprodukt i klass 1. Den uppfyller säkerhetskraven i IEC-60825, FDA 21 CFR 1040.10 och FDA 21 CFR 1040.11.
Vi är här för att hjälpa till! Besök ATEN-eService för teknisk hjälp.