Vart köper jag | Partnerportal | eShop

Optisk 4K HDMI-mottagare (4K på 300 m (K1, MM)/10 km (K2, SM))

Nytt
VE883R
  • Förlänger HDMI-video, stereoljud, IR, RS-232-kontroll och Ethernetsignaler över fiberoptiska duplexkablar
  • Stöd för ultralångt överföringsavstånd upp till 10 km*
  • Stöd för förlustfri 4K-video upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 på 60 Hz (4:2:0)
  • Stöd för USB 2.0, med en maximal överföringshastighet på 25 MB/s
4K
HDMI
MSRP: Quote Upon Request

VE883R är en fiberbaserad mottagare designad för att förlänga okomprimerade 4K-signaler upp till 300 m (med VE883RK1) eller 10 km (med VE883RK2) över fiberoptiska duplexkablar. VE883R uppfyller specifikationerna för HDMI, inklusive 3D, Deep Color (upp till 12 bit) och signaleringshastigheter (upp till 10,2 Gb) för att säkerställa överlägsen videokvalitet. VE883R inkorporerar ATEN:s exklusiva FarSmooth-teknik, som förhindrar att signaler laggar och fryser genom att matcha utmatningshastigheten med inmatningshastigheten, och säkerställer att videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan, särskilt i långdistanstillämpningar där oavbrutna videoströmmar krävs. VE883R har en HDMI-ingång och -utgång, analog ljudutgång, USB 2.0, IR, RS-232-kontrollport och en Gigabit Ethernet-port. VE883R kan ta emot fiberoptiska kablar för punkt-till-punkt-förlängning genom att föra in SFP+-moduler i den optiska porten.

För att undvika klumpigt kablage garanterar VE883R en enkel och snabb lösning för optimal överföring av Ethernet-, IR-, HDMI-, RS-232- och USB-signaler upp till 10 km, via en uppsättning av fiberoptiska duplexkablar. VE883R är dessutom USB-transparent, vilket gör den kompatibel med många USB-enheter.

VE883R är framtagen i linje med de senaste trenderna för förlustfri förlängning av 4K-signaler. Den är perfekt för tillämpningar där störningsfria långdistansöverföringar är ett krav, t.ex. i trafikcentraler och moderna kontorsbyggnader.

Förpackningsinnehåll

  • 1x VE883R Optisk 4K HDMI-mottagare
  • 1x Nätadapter
  • 1x Kopplingsplint 3 poler
  • 1x Kopplingsplint 5 poler
  • 1x IR-mottagare
  • 1x IR-sändare
  • 1x HDMI LockPro
  • 1x SFP-modul
  • 1x Bruksanvisning
  • Förlänger HDMI-video, stereoljud, IR, RS-232-kontroll och Ethernet-signaler över fiberoptiska duplexkablar
  • Använder fiberoptiska duplexkablar för att ansluta sändaren och mottagaren
  • Stöd för ultralångt överföringsavstånd upp till 10 km*
  • HDMI (3D, Deep Color, 4K), HDCP 2.2-kompatibel
  • Stödjer förlustfri 4K-video upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 på 60 Hz (4:2:0)
  • FarSmooth – ATEN:s exklusiva FarSmooth-teknik förhindrar att signaler laggar och fryser genom att matcha utmatningshastigheten med inmatningshastigheten, och säkerställer att videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan, särskilt i långdistanstillämpningar där oavbrutna videoströmmar krävs.
  • Stöd för Gigabit Ethernet-kanal
  • Stöd för USB 2.0 med en maximal överföringshastighet på 25 MB/s
  • Dubbelriktad överföring av IR-signal – IR-överföring bearbetas en riktning i taget, från 30 kHz till 56 kHz
  • Har en seriell RS-232-port för anslutning av kringutrustning, t.ex. pekskärmar och streckkodsläsare
  • Stöd för batchuppgraderingar med verktyg för inbyggd programvara
  • Inbyggt 8 kV/15 kV ESD-skydd
  • Plug-and-play
  • Hetpluggbar
  • Rackmonterbar
    OBS!
    •  Det längsta överföringsavståndet kan variera beroende på fibertypen, bandbredd, kontaktskarv, förlust, modell, kromatisk dispersion, miljöfaktor och öglor.
    •  ATEN rekommenderar SFP+-moduler för långdistansöverföringar för att möjliggöra kompatibilitet med enkelläges- eller flerlägesfibrer. Olika SFP+-moduler medföljer beroende på valt paket (VE883RK1 eller VE883RK2):
      •  VE883RK1: 10 Gb/s/300 m SFP+ duplex multilägessändtagare (2X-C32-1G)
      •  VE883RK2: 10 Gb/s/10 km SFP + duplex enkellägessändtagare (2X-C32-2G)
    •  ATEN rekommenderar användning av enkellägesfibrer som överensstämmer med IEC 11801 (OS1, OS1a, OS2) och flerlägesfibrer som överensstämmer med specifikationerna i IEC 11801 (OM3, OM4).
    •  Enheten är en laserprodukt i klass 1. Den överensstämmer med säkerhetsreglerna i IEC/EN 60825-1, 21 CFR 1040.10 och 1040.11 med undantag för avvikelser enligt lasermeddelande nr 50, daterat 24 juni 2007.
Function
Videosignal ut
Gränssnitt1 x HDMI Type A Female (Black)
Impedans100 Ω
Max. AvståndUp to 10 m
Video
Max. Datahastighet10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane)
Max. Bildpunktsklocka340 MHz
ÖverensstämmelseHDMI (3D, Deep Color, 4K)
HDCP 2.2 Compatible
Max. Upplösning4096x2160/3840x2160@60Hz (4:2:0);
4096x2160/3840x2160@30Hz (4:4:4)
Max. Avstånd1 x SFP Module (*Note)
VE883K1: up to 300m (MM, OM3, Black)
VE883K2: up to 10km (SM, Blue)
Ljud
IneffektN/A
Uteffekt1 x Terminal Block, 5 pole (Green)
Kontakter
Enhet till enhet1 x bi-directional SFP (LC)
Uppgradera fast programvara1 x Micro USB (Type B) Female (Black)
Effekt1 x DC Jack with locking
Fiberoptik
Datahastighet10.3 Gbps
VåglängdVE883K1: 850 nm
VE883K2: 1310 nm
FibertypVE883K1: Multimode(MM), OM3, LC Duplex Type
VE883K2: Singlemode(SM), LC Duplex Type
Reglage
USB-kanal1 x USB Type A Female (White)
RS-232-kanal1 x Terminal Block, 3 pole (Green)
IR-kanal1 x Mini Stereo Jack Female (Black);
30~56 KHz full range transmission
Ethernet-kanal1 x RJ45 Female
LED
Effekt1 (Green)
Länka1 (Orange)
Videosignal ut1 (Orange)
StrömförbrukningDC5V:6.77W:42BTU
Miljö
Drifttemperatur0-40°C
Lagringstemperatur-20 - 60°C
Luftfuktighet0 - 80% RH, Non-Condensing
Fysiska egenskaper
HöljeMetal
Vikt0.64 kg ( 1.41 lb )
Mått (L x B x H) med fäste16.94 x 14.69 x 3.00 cm
(6.67 x 5.78 x 1.18 in.)
Mått (L x B x H) utan fäste16.60 x 12.49 x 2.90 cm
(6.54 x 4.92 x 1.14 in.)
Förpackning5 pcs
Notera1. Operating distance is approximate. A typical maximum distance may vary depending on factors such as fiber type, bandwidth, connector splicing, losses, modal or chromatic dispersion, environmental factors, and kinks.
2. It is recommended that you use Single Mode fibers that conforms to IEC 60793- 2-50 B1.1 or ITU-T G.652.B specifications; Use Multi Mode fibers that conform to IEC 11801 (OM3) specifications.
3. The Device is class 1 laser product. It meet the safety regulations of IEC-60825, FDA 21 CFR 1040.10, and FDA 21 CFR 1040.11.




FallandeVer.UtgivningsdatumFilnamn
Firmware Upgradev1.3.1252020-10-06 ve883_v1.3.125.zip
Firmware Upgradev1.2.1112018-11-21 ve883_v1.2.111.zip
Vi är här för att hjälpa till! Besök ATEN-eService för teknisk hjälp.