Vart köper jag | Partnerportal | eShop

True 4K HDMI optisk extender (4K@300m (K1, MM) / 10km (K2, SM))

Nytt
VE883A
  • Förlänger HDMI-video, ljud, IR, RS-232-kontroll och Ethernet-signaler över en duplex fiberoptisk kabel på upp till 10 km
  • Förlustfri överföring av upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) signaler
  • ATEN’s exklusiva FarSmooth-teknik – förhindrar fördröjning och frysning genom att matcha utgångshastigheterna med ingångshastigheterna och säkerställer att 4K@60Hz-videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan genom 10 Gbps bandbredd
  • Stödjer transparenta USB 2.0-signaler för utökad anslutning till USB-kringutrustning med en maximal överföringshastighet på 25 MB/s
HDMI
true-4k
MSRP: Quote Upon Request

VE883A är en True 4K HDMI Optical extender som består av en sändare VE883AT och en mottagare VE883AR som överför upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) HDMI, ljud, USB 2.0, IR, RS-232 och Gigabit Ethernet-signaler över 300 m (VE883AK1) eller 10 km (VE883AK2) via en enda duplex fiberoptisk kabel utan förlust. Fiberoptiska kablar är elektriskt isolerade, vilket innebär att de är immuna mot RFI och EMI, samtidigt som skrymmande kabelinstallationer undviks. Med ATEN:s exklusiva FarSmooth-teknik förhindrar VE883A fördröjning och frysning genom att matcha utgångshastigheterna med ingångshastigheterna och säkerställer att videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan, särskilt i långdistanstillämpningar där oavbrutna videoströmmar krävs.

VE883A levereras med gränssnitt för HDMI in- och utgång, analog ljudin- och utgång, USB 2.0, IR, RS-232 och Gigabit Ethernet. Anslutningsmöjligheterna med USB-kringutrustning utökas tack vare VE883A’s dubbla USB Type-A-portar. För punkt-till-punkt-förlängning ingår pluggbara SFP+-moduler som fungerar som optiska anslutningar. VE883A är dessutom kompatibel med ATEN’s VM7584 / VM8584 Optical Input / Output Board som installeras i ATEN’s modulära matrisswitchar för att bredda användningsområdena. Den är lämplig för installationer där sann 4K-videoöverföring över långa avstånd och elektrisk isolering är avgörande, t.ex. kontrollrum, fabriker och sjukhus.

Obs! VE883A / VE883AT / VE883AR är inte bakåtkompatibel med VE883 / VE883T / VE883R.

Förpackningsinnehåll

  • 1x VE883AT Sann 4K HDMI optisk sändare
  • 1x VE883AR Sann 4K optisk HDMI-mottagare
  • 2x nätadaptrar och nätsladdar
  • 2x 3-poliga kopplingsplintar
  • 2x 5-poliga kopplingsplintar
  • 1x IR-mottagare
  • 1x IR-sändare
  • 1x USB typ-B till USB typ-A-kabel
  • 2x HDMI LockPros
  • 2x SFP-moduler
  • 1x bruksanvisning
  • Förlänger HDMI-video, ljud, IR, RS-232-kontroll och Ethernet-signaler över en duplex fiberoptisk kabel på upp till 10 km*
  • Förlustfri överföring av upp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) signaler
  • HDMI (3D, Deep Color, True 4K); HDCP 2.2-kompatibel
  • ATEN’s exklusiva FarSmooth-teknik – förhindrar fördröjning och frysning genom att matcha utgångshastigheterna med ingångshastigheterna och säkerställer att 4K@60Hz-videovisningen är stabil, jämn och identisk med källan genom 10 Gbps bandbredd
  • Stödjer transparenta USB 2.0-signaler för utökad anslutning till USB-kringutrustning med en maximal överföringshastighet på 25 MB/s
  • Dubbelriktad IR-signalöverföring – IR-överföringen sker i en riktning åt gången, från 30 kHz till 56 kHz
  • RS-232-serieport för anslutning av kringutrustning som pekskärmar och streckkodsläsare
  • Stöd för batchuppgraderingar med hjälp av Firmware Upgrade Utility
  • Inbyggt 8 kV / 15 kV ESD-skydd
  • Plug-and-play
  • Hot-pluggable
  • Rackmonterbar

    Notera:
    Det maximala överföringsavståndet kan variera beroende på fibertyp, bandbredd, skarvning av kontaktdon, förluster, modell, kromatisk dispersion, miljöfaktorer och kinks.
    För långdistansöverföringar rekommenderar ATEN att SFP+-moduler används för att möjliggöra kompatibilitet med fibrer med en eller flera lägen. Beroende på det valda paketet (VE883AK1 eller VE883AK2) levereras olika SFP+-moduler:
      • VE883AK1: 10 Gbps/300m SFP+ Duplex Multi Mode Transceiver
      • VE883AK2: 10 Gbps/10 km SFP+ Duplex Single Mode Transceiver
    ATEN rekommenderar att du använder Single Mode-fibrer som överensstämmer med IEC 11801 (OS1, OS1a, OS2) och Multi Mode-fibrer som överensstämmer med IEC 11801 (OM3, OM4)-specifikationerna.
    Enheten är en laserprodukt av klass 1. Den uppfyller säkerhetsföreskrifterna i IEC/EN 60825-1, 21 CFR 1040.10 och 1040.11 med undantag för avvikelser enligt Laser Notice No. 50, daterat den 24 juni 2007.
FunctionVE883ARVE883AT
Videosignal in
GränssnittN/A1 x HDMI typ A hona (svart)
ImpedansN/A100 Ω
Max. AvståndN/AUpp till 5 m
Videosignal ut
Gränssnitt1 x HDMI typ A hona (svart)N/A
Impedans100 ΩN/A
Max. AvståndUpp till 5 mN/A
Video
Max. Datahastighet10,2 Gbps (3,4 Gbps per körfält)10,2 Gbps (3,4 Gbps per körfält)
Max. Bildpunktsklocka594 MHz594 MHz
ÖverensstämmelseHDMI (3D, djupa färger, 4K)
Kompatibel med HDCP 2.2/2.3
HDMI (3D, djupa färger, 4K)
Kompatibel med HDCP 2.2/2.3
Max. Upplösning4096x2160@60Hz (4:4:4) / 3840x2160@60Hz (4:4:4)4096x2160@60Hz (4:4:4) / 3840x2160@60Hz (4:4:4)
Max. Avstånd1 x SFP-modul (*Note)
VE883AK1: 4Kx2K/60Hz 4:4:4 upp till 300m (MM, OM3, svart)
VE883AK2: 4Kx2K/60Hz 4:4:4 upp till 10km (SM, Blå)
1 x SFP-modul (*Note)
VE883AK1: 4Kx2K/60Hz 4:4:4 upp till 300m (MM, OM3, svart)
VE883AK2: 4Kx2K/60Hz 4:4:4 upp till 10km (SM, Blå)
Ljud
IneffektN/A1 x kopplingsplint, 5 poler (grön)
Uteffekt1 x kopplingsplint, 5 poler (grön)N/A
Kontakter
Enhet till enhet1 x bi-directional SFP (LC)1 x bi-directional SFP (LC)
Uppgradera fast programvara1 x Micro USB (typ B) hona (svart)1 x Micro USB (typ B) hona (svart)
Effekt1 x DC-uttag med låsning1 x DC-uttag med låsning
Fiberoptik
Datahastighet10.3 Gbps10.3 Gbps
VåglängdVE883AK1: 850 nm
VE883AK2: 1310 nm
VE883AK1: 850 nm
VE883AK2: 1310 nm
FibertypVE883AK1: Multimode(MM), OM3, LC duplex typ
VE883AK2: Singlemode(SM), LC duplex typ
VE883AK1: Multimode(MM), OM3, LC duplex typ
VE883AK2: Singlemode(SM), LC duplex typ
Reglage
USB-kanal2 x USB typ A hona (vit)1 x USB typ B hona (vit)
RS-232-kanal1 x kopplingsplint, 3 poler (grön)1 x kopplingsplint, 3 poler (grön)
IR-kanal1 x Mini stereokontakt hona (svart);
30K~56 KHz fullt överföringsområde
1 x Mini stereokontakt hona (svart);
30K~56 KHz fullt överföringsområde
Ethernet-kanal1 x GbE (RJ-45 hona)1 x GbE (RJ-45 hona)
LED
Effekt1 (grön)1 (grön)
Länka1 (Orange)1 (Orange)
Videosignal ut1 (Orange)N/A
StrömförbrukningDC12V:6.5W:52BTU/h

Notera:
DC12V:7.01W:54BTU/h

Notera:
Miljö
Drifttemperatur0-40°C0-40°C
Lagringstemperatur-20 - 60°C-20 - 60°C
Luftfuktighet0 - 80% RH, Icke kondenserande0 - 80% RH, Icke kondenserande
Fysiska egenskaper
HöljeMetallMetall
Vikt0.66 kg ( 1.45 lb )0.67 kg ( 1.48 lb )
Mått (L x B x H) med fäste16.94 x 14.69 x 3.00 cm
(6.67 x 5.78 x 1.18 in.)
16.94 x 14.69 x 3.00 cm
(6.67 x 5.78 x 1.18 in.)
Mått (L x B x H) utan fäste16.60 x 12.49 x 2.90 cm
(6.54 x 4.92 x 1.14 in.)
16.60 x 12.49 x 2.90 cm
(6.54 x 4.92 x 1.14 in.)
Notera1. Driftavståndet är ungefärligt. Ett typiskt maximalt avstånd kan variera beroende på faktorer som fibertyp, bandbredd, skarvning av kontaktdon, förluster, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och kinks.
2. Vi rekommenderar att du använder Single Mode-fibrer som överensstämmer med IEC 60793- 2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B-specifikationer; Använd Multi Mode-fibrer som överensstämmer med IEC 11801 (OM3)-specifikationer.
3. Enheten är en laserprodukt av klass 1. Den uppfyller säkerhetsbestämmelserna i IEC-60825, FDA 21 CFR 1040.10 och FDA 21 CFR 1040.11.
1. Driftavståndet är ungefärligt. Ett typiskt maximalt avstånd kan variera beroende på faktorer som fibertyp, bandbredd, skarvning av kontaktdon, förluster, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och kinks.
2. Vi rekommenderar att du använder Single Mode-fibrer som överensstämmer med IEC 60793- 2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B-specifikationer; Använd Multi Mode-fibrer som överensstämmer med IEC 11801 (OM3)-specifikationer.
3. Enheten är en laserprodukt av klass 1. Den uppfyller säkerhetsbestämmelserna i IEC-60825, FDA 21 CFR 1040.10 och FDA 21 CFR 1040.11.

Ingångsupplösningar640x480 @ 60/67/72/75 Hz480p 60 Hz (4:3)/(16:9)
720x400 @ 70 Hz720p 60 Hz
800x600 @ 56/60/72/75 Hz1080i 60 Hz
1024x768 @ 60/70/75 Hz640x480 60Hz (4:3)
1280x800 @ 60 Hz576p 50 Hz (4:3)/(16:9)
1280x1024 @ 60/75 Hz720p 50 Hz
1400x1050 @ 60 Hz1080i 50 Hz
1440x900 @ 60 Hz1080p 24/25/30/50 Hz
1600x1200 @ 60 Hz3840x2160p 24/25/30/50/60 Hz
1680x1050 @ 60 Hz4096x2160p 24/25/30/50/60 Hz
1920x1080 @ 60/120/144/240 Hz3840x2160p 50 Hz 4:2:0/60 Hz 4:2:0
1920x1200 @ 60 Hz / 60 Hz (Reducerar antalet släckta pixlar)4096x2160p 50 Hz 4:2:0/60 Hz 4:2:0
1080p 60 Hz