Vart köper jag | Partnerportal | eShop

Optisk HDMI-förlängare (1080p vid 20km)


VE892
MSRP: Quote Upon Request
  • Förlänger överföringsavstånd för HDMI-, IR- och RS-232-signaler med en optisk fiberkabel
  • Väldigt lång överföringsräckvidd – upp till 20km
  • Kompatibel med HDMI (3D, Deep Color) och HDCP – signaleringshastigheter på upp till 3,125 Gbits
  • Stödjer dubbelriktad överföring av IR-signaler, en väg i taget
Blu-ray
HDMI
ROHS
Supports(3D)
Supports(PS3)
Weee
VE892 är en optisk HDMI-förlängare som övervinner längdbegränsningarna för standard HDMI-kablar genom att använda optiskt fiber för att skicka högupplösta ljud- och videosignaler över långa avstånd.

VE892 accepterar en ljud-/videoström från en lokal källa och serialiserar datan för att skicka den över en enkel 3,125 Gbps optisk länk (för upplösningar upp till 1080p vid 60 Hz vid 24 bitar).

VE892 kan även förlänga IR-fjärrkontrollen och skicka RS-232-signaler (upp till 115 kbps) i båda riktningarna, samtidigt som den låter dig ansluta seriella enheter, såsom pekskärmar och streckkodsläsare.

Förpackningsinnehåll

  • 1x VE892T
  • 1x VE892R
  • 1x IR-sändare 2XRT-0004G
  • 1x IR-mottagare 2XRT-0003G
  • 1x Monteringssats
  • 2x Strömadapter 0AD6-1605-24EG
  • 1x Bruksanvisning
  • Förlänger överföringsavstånd för HDMI-, IR- och RS-232-signaler med en optisk fiberkabel
  • Väldigt lång överföringsräckvidd  – upp till 20km
  • Kompatibel med HDMI (3D, Deep Color) och HDCP – signaleringshastigheter på upp till 3,125 Gbits
  • Överlägsen videokvalitet  –  upp till 1080p vid 60 Hz
  • Stödjer IR-fullfrekvenssignal från 30 kHz till 60 kHz
    (Den medföljande IR-mottagarkabeln stödjer endast 30 kHz till 56 kHz)
  • Använder en optisk fiberkabel för att ansluta lokala enheter och fjärrenheter
  • Stödjer bredbildsformat
  • Inbyggt 8 KV/15 KV ESD-skydd
  • Har en seriell RS-232-port för anslutning av kringutrustning, t.ex. pekskärmar, streckkodsläsare etc.
  • Stödjer dubbelriktad överföring av IR-signaler, en väg i taget
  • Rackmonterbar
  • Hotplugbar
FunctionVE892RVE892T
Videosignal in
GränssnittEj tillämpl.1 x HDMI typ A, hona (svart)
ImpedansEj tillämpl.100 Ώ
Max. AvståndEj tillämpl.3 m (2L-7D03H)
Videosignal ut
Gränssnitt1 x HDMI typ A, hona (svart)Ej tillämpl.
Impedans100 ΏEj tillämpl.
Max. Avstånd3 m (2L-7D03H)Ej tillämpl.
Video
Max. Datahastighet6,75 Gbit/s (2,25 Gbit/s per överföringsfält)6,75 Gbit/s (2,25 Gbit/s per överföringsfält)
Max. Bildpunktsklocka225 MHz225 MHz
ÖverensstämmelseHDMI (3D, Deep Color)
HDCP 1.4-kompatibel
HDMI (3D, Deep Color)
HDCP 1.4-kompatibel
Max. Avstånd1 x SFP-modul (*Obs!)
20 km vid Single mode (SM)-fiber
1 x SFP-modul (*Obs!)
20 km vid Single mode (SM)-fiber
Max. UpplösningUpp till 1080pUpp till 1080p
Ljud
IneffektEj tillämpl.1 x HDMI typ A, hona (svart)
Uteffekt1 x HDMI typ A, hona (svart)Ej tillämpl.
Kontakter
Enhet till enhet1 x dubbelriktad SFP (LC)1 x dubbelriktad SFP (LC)
Effekt1 x likströmsuttag1 x likströmsuttag
StrömförbrukningLikström 5,3 V:4,69 W:22 BTULikström 5,3 V:5,80 W:27 BTU
Reglage
IR-kanal1 x ministereo-uttag, hona (svart);
30 - 56 KHz helspektral överföring
1 x ministereo-uttag, hona (svart);
30 - 56 KHz helspektral överföring
RS-232-kanal1 x kopplingsblock, 3-poligt (grönt)1 x kopplingsblock, 3-poligt (grönt)
Miljö
Drifttemperatur0 - 40 °C0 - 40 °C
Lagringstemperatur-20 - 60 °C-20 - 60 °C
Luftfuktighet0 - 80% relativ luftfuktighet, icke-kondenserande0 - 80% relativ luftfuktighet, icke-kondenserande
Fysiska egenskaper
HöljeMetallMetall
Vikt0,44 kg (0,97 lb)0,44 kg (0,97 lb)
Mått (L x B x H)14,17 x 10,30 x 3,00 cm
(5,58 x 4,06 x 1,18 tum)
14,17 x 10,30 x 3,00 cm
(5,58 x 4,06 x 1,18 tum)
Förpackning5 st.5 st.
Notera1. Styrningsavståndet är ungefärligt. Ett typiskt maxavstånd kan variera beroende på faktorer som fibertyp, bandbredd, anslutningsskarvning, dataförlust, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och veck.
2. Vi rekommenderar att du använder en Single Mode-optisk fiberkabel som uppfyller kraven i specifikationerna IEC 60793- 2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B.
1. Styrningsavståndet är ungefärligt. Ett typiskt maxavstånd kan variera beroende på faktorer som fibertyp, bandbredd, anslutningsskarvning, dataförlust, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och veck.
2. Vi rekommenderar att du använder en Single Mode-optisk fiberkabel som uppfyller kraven i specifikationerna IEC 60793- 2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B.
NoteraFör vissa av rackmonterade produkter, observera att de fysiska standarddimensionerna för WxDxH uttrycks med ett LxWxH-format.