Vart köper jag | Partnerportal | eShop

4-portars 10G kort för optisk utmatning (4K vid 300 m (K1, MM) / 10 km (K2, SM))

Nytt
VM8584
MSRP: Quote Upon Request
  • Kompatibel med VM Modular Matrix-switchar; mixa och matcha med modulära I/O-kort av valfri typ för optimal flexibilitet
  • Överlägsen videokvalitet över långdistanssändning – upp till 4096 x 2160 vid 60 Hz (4:2:0), 300 m med VM8584K1 över flerlägeskablar eller 10 km med VM8584K2 och enkellägesfiber
  • Dubbelriktad RS-232-kanal och IR-kanal för flexibel enhetsstyrning
  • FrameSync – förebygger bildbristningar genom att synkronisera skalerarens utmatade bildhastighet till inmatningssignalens bildhastighet
    4K

    VM8584 4-portars 10G kort för optisk utmatning gör det enkelt att dirigera 4 HDMI-källor till HDMI-bildskärmar genom optiska extendrar, och upp till 16/32-ingående och 16/32-utgående anslutningar på ATEN Modular Matrix-switch genom olika AV-gränssnitt. Utformad med fiberoptisk teknik för långdistansöverföring. VM8584 tillsammans med sin SFP+-modul förlänger okomprimerad 4K-signal upp till 300 m (med hjälp av VM8584K1) eller 10 km (med hjälp av VM8584K2) över fiberoptiska duplexkablar. Den optiska fibern förenklar kabelsituationen genom att garantera störningsfri fjärröverföring av ljud, video, IR och RS-232-styrsignaler över en enda uppsättning duplexkablar som enkelt ansluter till SFP+-platsen. Dessutom stöder VM8584 en hög dataöverföringshastighet på 10,2 Gbit/s och uppfyller kraven i HDMI-specifikationerna som inkluderar 3D, Deep Color och 4K vilket ger överlägsen videokvalitet.

    ATEN VM-inmatnings/utmatningskorten är utbytbara utan avstängning (hot swappable) vilket ger systemintegratörer ökad flexibilitet och effektivitet vid installation och underhåll. ATEN VM inmatnings-/utmatningskort tillsammans med ATEN Modular Matrix-switchar erbjuder ideala lösningar som perfekt motsvarar dina behov för skalerbara videokritiska tillämpningar.

    Förpackningsinnehåll

    • 1 x VM8584 4-portars 10G optiskt utmatningskort
    • 4 x SFP+-moduler
    • 4 x 3-poliga kopplingsblock
    • 1 x IR-mottagare
    • 1 x IR-sändare
    • 1 x bruksanvisning
    • Kompatibel med VM3250/VM3200/VM1600A; mixa och matcha med modulära I/O-kort av valfri typ för optimal flexibilitet
    • Förlänger ljud/video, IR och RS-232-styrsignaler över långa avstånd via fiberoptiska duplexkablar
    • Överlägsen videokvalitet över långdistanssändning – upp till 4096 x 2160 vid 60 Hz (4:2:0), 300 m med VM8584K1 över flerlägeskablar eller 10 km med VM8584K2 över enkellägeskablar
    • Skalerare – utrustad med skaleringsfunktion för 4K-video för att konvertera inmatningsupplösningar till optimala skärmupplösningar*
    • Seamless Switch ™ – utrustad med nära nollsekundsväxling som ger kontinuerlig videoströmning, realtidsväxling och stabila signalöverföringar*
    • Videovägg – tillåter dig att skapa anpassade videoväggslayouter via intuitivt webb-GUI*
    • HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP 2.2-kompatibel
    • Stöd för Consumer Electronics Control (CEC)
    • Dubbelriktad RS-232-kanal – låter dig ansluta till seriella terminaler eller seriella enheter som pekskärmar och streckkodsläsare*
    • Dubbelriktad IR-kanal – IR-överföring bearbetas en riktning i taget, med omfång från 30 kHz till 60 kHz*
    • EDID Expert ™ – väljer optimala EDID-inställningar för smidig strömsättning, högkvalitetsvisning och användning av de bästa upplösningarna över olika skärmar
    • FrameSync – förebygger bildbristningar genom att synkronisera skalerarens utmatade bildhastighet till inmatningssignalens bildhastighet*
    • Fiberoptisk modul och I/O-kretskort som är utbytbara utan avstängning för enkel integrering och underhåll

      *Obs! VM8584 är utformad för att fungera med VE883R videomottagare. Funktionerna är endast tillgängliga när de används med VE883R.
    Fiberoptik
    Datahastighet10,3 Gbit/s
    VåglängdVM8584K1: 850 nm
    VM8584K2: 1310 nm
    FibertypVM8584K1: Multimode (MM), OM3, LC Duplex-typ
    VM8584K2: Single mode(SM), LC Duplex-typ
    Videosignal ut
    Gränssnitt4 x dubbelriktad SFP+ (LC)
    Video
    Max. Datahastighet10,2 Gbit/s (3,4 Gbit/s per överföringsfält)
    Max. Bildpunktsklocka340 MHz
    ÖverensstämmelseHDMI (3D, Deep Color, 4K)
    HDCP 2.2-kompatibel
    Consumer Electronics Control (CEC)
    Max. UpplösningUpp till 4096 x 2160 / 3840 x 2160 vid 60 Hz (4:2:0);
    4096 x 2160 / 3840 x 2160 vid 30 Hz (4:4:4)
    Max. AvståndVM8584K1: upp till 300 m (MM, OM3, svart)
    VM8584K2: upp till 10 km (SM, blå)
    Reglage
    RS-232-kanal4 x fästskruvanslutningsdon, 3-poliga
    IR-kanal4 x ministereouttag, hona (svart)
    LED
    Status1 (grön)
    Länka4 (orange)
    Strömförbrukning22,96 W:108 BTU
    Miljö
    Drifttemperatur0 - 40 °C
    Lagringstemperatur-20 - 60 °C
    Luftfuktighet0 - 80% relativ luftfuktighet, icke-kondenserande
    Fysiska egenskaper
    HöljeMetall
    Vikt0,65 kg (1,43 lb)
    Mått (L x B x H)35,20 x 23,80 x 2,33 cm
    (13,86 x 9,37 x 0,92 tum)
    Förpackning2 st.
    Notera1. Tillämpbart driftavstånd kan variera beroende på faktorer som fibertyp, nätverkets bandbredd, anslutningsskarvning, signalförlust, modal eller kromatisk dispersion, miljöfaktorer och veck.
    2. ATEN rekommenderar användning av enkelläges optiska fibrer som uppfyller kraven i IEC60793-2-50 B1.1 eller ITU-T G.652.B-specifikationerna; flerläges optiska fibrer som uppfyller kraven i IEC11801 (OM3)-specifikationen.
    3. VM8584 är en laserprodukt av klass 1 och uppfyller säkerhetskraven i IEC-60825, FDA 21 CFR 1040.10 och FDA 21 CFR 1040.11.
    NoteraFör vissa av rackmonterade produkter, observera att de fysiska standarddimensionerna för WxDxH uttrycks med ett LxWxH-format.
    Vi är här för att hjälpa till! Besök ATEN-eService för teknisk hjälp.